«Досить грабувати народ!»: обурені підвищенням тарифів на «комуналку» полтавці, не змігши прорватися через заслін охорони до приміщення облдержадміністрації та облради, перекрили рух транспорту на вулиці Соборності біля будівлі Управління СБУ

Обурені полтавці вимагали від влади перегляду чинної тарифної політики.
 
Мітингувальники перекрили рух транспорту на дорогах біля будівлі Управління СБУ в Полтавській області.
 

Разом із жителями інших регіонів на протести проти «новорічного подарунка» від влади у вигляді підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги то тут, то там виходять і жителі Полтавщини. У самому обласному центрі люди на знак протесту вже вдавалися до перекриття автотраси Київ — Харків, 9 січня мітингували біля приміщення Полтавської міської ради. А 11 січня велелюдний «тарифний Майдан» із плакатами «Полтава проти тарифного геноциду», «Кінець епохи бідності?», «Владо, не бикуй!» тощо зібрався на площі перед будівлею облдержадміністрації та облради. Оскільки це був робочий день, переважна більшість мітингувальників була пенсійного віку. Люди обурювалися: чи логічно підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги до рівня європейських, коли зарплати й пенсії в українців далекі від європейських, до того ж в умовах пандемії коронавірусної інфекції, коли економіка, по суті, стоїть?

«У результаті того, що Україну захопили олігархи, кошти, які ми з вами сплачуємо за «комуналку», не йдуть до державної казни, аби українцям краще жилося, а осідають у кишенях тих, хто контролює розподіл природного газу, є господарем обленерго. На догоду їм влада без кінця підвищує й без того захмарні тарифи. Уявляєте, який цинізм? — звернувся до юрми громадський активіст, правозахисник Василь Ковальчук. — І найжахливіше те, що ми все це терпимо. Не сумнівайтеся, ставленики олігархії у владі підніматимуть ціни доти, доки ми не згинемо. Тож, дорогі мої співвітчизники, прокидаймося! Бо до парламенту вже внесли законопроект, що ініціює право відбирати ваше майно в разі накопичення боргів за «комуналку» без рішення суду».

Лідер Республіканського руху Полтавщини Олег Слизько наголосив: «Ви ж бачите, що всі реформи влади призводять до ще більшого зростання заборгованості населення за енергоносії. І чим далі, тим гірше. За поставки енергоресурсу з Європи, що є банальним реверсом природного газу з РФ, із нас деруть по три шкури». Він вважає: потрібно ініціювати в Полтаві громадський аудит тарифоутворення на підприємствах водоканалу, тепло-енерго, обленерго та облгазу, хоч два останні й у приватних руках. 

«Будьмо свідомими й поважаймо себе як народ! — закликав полтавський художник та письменник Олег Мінгальов. — Треба не в Польщу їхати, а наводити лад у своїй країні — хоча б повернути облгаз, обленерго під контроль народу. Шалені тарифи на житлово-комунальні послуги — явний доказ того, що в нас не все гаразд на владних поверхах. Цю владу однозначно потрібно розганяти». 

«Скажіть, невже тарифний геноцид розпочався з 1 січня нинішнього року? Хіба до цього всі мали  можливість сплачувати захмарні суми в платіжках? І невже геноцид українського народу криється лише в тарифах за «комуналку»? А недоступність медичних послуг для простих людей, а розмір зарплат і пенсій, на які неможливо прожити, а відсутність права на безкоштовну освіту — хіба це не геноцид?» — поставив багато запитань у своєму виступі студент Владислав Кошельник.

«Досить розмов! Можновладці мають негайно ухвалити рішення про відміну цих ганебних тарифів, — заявив колишній військовий, котрий представився Сергієм Олексійовичем (прізвища назвати не побажав). — Думаю, багатьом уже зрозуміло: необхідно націоналізувати газові господарства — досить грабувати народ! Чи зможемо зробити це з нинішньою владою? Ні. Бо влада має бути народною. Мені кажуть: такого апріорі не може бути, адже всі, хто приходить нагору, продаються. Та я переконаний: потрібно шукати справжніх патріотів, котрі б уболівали за майбутнє наших дітей і внуків. Чому інші народи давно живуть у казці? Бо зуміли обрати владу, яка працює на благо людей».

Громадська активістка та художниця Юлія Петушинська нагадала: Президент Володимир Зеленський обіцяв нам, що його молода фахова команда знає, як знизити тарифи на комунальні послуги. «Нині ж маємо «виконання» цих обіцянок, — іронічно додала вона. — Проблема в  тому, що «зелена» команда неолібералів заганяє нас у так званий вільний ринок, а насправді ринок «дикого» капіталізму, за якого людина нічого не варта, а захищеними є лише інтереси монополістів, олігархів, злодіїв. То за кого ми знову проголосували? Повний безлад у сфері надання житлово-комунальних послуг, відсутність контролю за їхньою якістю, а також обгрунтованого тарифоутворення — це далеко не всі  наслідки цієї неоліберальної політики. До речі, щоб ви знали, цього року сплачуватимемо ще й за транспортування теплової енергії». 

Із вуст одного з представників народу емоційно пролунав заклик брати до рук зброю — щоправда, рядками поезії Василя Симоненка. Схоже, людям таки увірвався терпець. Тим часом активісти передали керівництву області петицію, в якій наголошується, що собівартість українського природного газу, 75 відсотків якого видобувають на території Полтавської й Харківської областей, становить 1,8—2 гривні за кубометр. При цьому чинний тариф розміром у 9 гривень за кубометр є непідйомним для більшості населення. Плата ж за транспортування газу взагалі є незаконною, оскільки газотранспортна система в Полтавській області створювалася за кошт обласного бюджету. Серед вимог петиції — повернути скасовані виступи представників громадськості перед початком кожної сесії облради, розглянути питання про ціноутворення на природний газ власного видобутку, відновити пільговий тариф на перші 

100 кіловат-годин електроенергії для населення, скасувати тариф на послугу з транспортування газу. Насамкінець у зверненні зазначено: у разі, якщо ці вимоги не будуть виконані, громадськість лишає за собою право на більш жорсткі методи протесту, зокрема перекриття руху транспорту на дорогах та блокування роботи облдержадміністрації й облради. Один із ораторів — Роман Стегній — запропонував дати владі час на виконання означених вимог і наступного разу зібратися 15 січня, долучившись до всеукраїнської акції протесту проти підвищення тарифів. «Аби достукатися до чиновників, приводьте сусідів, кумів, сватів тощо. Якщо не буде вжито ніяких заходів, заходимо до приміщення й беремо владу у свої руки», — резюмував Василь Ковальчук.

Водночас протестувальники почали вимагати, аби до них ви-йшов очільник області. Так і не дочекавшись  чиновника, вирішили гуртом прорватися до його кабінету, проте наткнулися на заслін посиленої охорони. Оскільки спроба зайти до приміщення не вдалася, люди рушили до будівлі Управління СБУ в Полтавській області й біля неї перекрили рух транспорту одразу на трьох сусідніх дорогах. 

О 12.13 рух транспорту було відновлено, та збурені протестувальники й не думали розходитися по домівках, знову повернувшись під стіни будівлі керівних органів області. Урешті-решт було досягнуто домовленості, що 5 делегатів від протестувальників підуть на зустріч із заступником голови облдержадміністрації Євгеном Грековим та першим заступником голови облради Олександром Лемешком. Проте й тут відзначився Василь Ковальчук, запропонувавши чиновникам та-ки вийти до представників громади, аби «подивитися одне одному у вічі». Олександр Лемешко погодився й у підсумку пояснив людям, що обласна рада іще 29 грудня направила звернення до Кабінету Міністрів і Національної комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо перегляду чинної тарифної політики, та висловив сподівання, що реакція з їхнього боку не забариться. Люди ж нагадали йому, що на сьогодні повноваження щодо встановлення тарифів на комунальні послуги розподілено між НКРЕКП й органами місцевого самоврядування.

«Я працюю в Полтавській обласній стоматологічній поліклі-ніці, маю зарплату в розмірі близько 3 тисяч гривень. Не секрет, медицину в нашій країні розвалюють — і дехто на цьому нагріває руки. Адміністрації медзакладів тягнуть кошти до своєї кишені, виписують собі премії, натомість у рядових лікарів заробітки мізерні. Іще 3 роки  тому я підпрацьовував на інших роботах, було таке, що навіть замішував бетон. Проте зараз маю за плечима 67 років, тому підробляти вже не в змозі. Усю ж мою зарплату «з’їдає» «комуналка» — і це при тому, що маю малогабаритну 2-кімнатну квартиру. А ще ж потрібні гроші й на їжу, ліки, я вже не говорю про те, що час від часу необхідно купувати якийсь одяг, взуття. І отак не живуть, а виживають більшість людей», — із болем у голосі поділився зі мною один із протестувальників — стоматолог Анатолій Лихобабенко.

Голова Полтавської облдерж-адміністрації Олег Синєгубов в ефірі одного з телеканалів надав коментар із приводу акції протесту полтавців проти підвищення тарифів на «комуналку». За його словами, в облдержадміністрації розуміють важливість цього питання й відстоюють інтереси людей, зокрема у грудні, під час формування тарифів, неодноразово зверталися до НКРЕКП, завдяки чому відбулося їхнє зниження. При цьому очільник області визнав, що тарифи для населення лишаються занадто високими.

Ганна ЯРОШЕНКО 

«Вечірня Полтава»

Фото автора

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 6 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Yugsnn.

buy calcitriol 0.25mg generic <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25mg ca</a> order rocaltrol 0.25 mg pills