У Полтаві вперше виконали симфонію українського генія

 

Пишу під впливом позитивних емоцій, отриманих на напівофіційному (у зв’язку з карантинними обмеженнями) відкритті нового концертного сезону Полтавського академічного симфонічного оркестру під орудою диригента, народного артиста України Віталія Скакуна. Ми звикли до того, що кожен концерт цього колективу стає подією в культурному житті міста, але цей дійсно елітний концерт став ще й підсумком діяльності оркестру за 20 років існування.

Надзвичайно приємно, що власний концертний зал оркестру в умовах карантину не зміг вмістити всіх охочих прийти на зустріч із музикою. Треба віддати належне адміністрації оркестру — дотримання карантинних дистанційних норм було забезпечене повною мірою, що дало змогу порадувати нас, глядачів, музикою високого гатунку. Правду кажуть: мала штучка червінчик, а ціна велика. Концерт тривав годину. Присвятили його духовній красі українського генія як частини всієї світової культури. Прозвучала перша симфонія видатного композитора ХХ століття Бориса Лятошинського. 

У пам’яті лишається архітектурна концепція цієї музики, як музична драма, з її логічним розвитком, філософськими роздумами про існування світу, великими динамічними амплітудами, змістовними інтонаціями. Вражає, що такий океан музичного багатства створив 20-річний композитор. Цьому творові дуже пасують вислови відомих людей: «Немов чуємо голос, що виходить із глибини людської душі», «Музика, якою могли б бути зачаровані навіть янголи». 

Вступ, який зробила перед виконанням твору музикознавець Софія Кіт, створив у залі особливу атмосферу, налаштував на піднесений настрій. Це дало змогу «увійти» в музику, яка в Полтаві ще не звучала; музику, яка вимагає вражаючої виконавської майстерності від самого оркестру.

Насамперед хочу відзначити самоорганізацію наших полтавських музикантів, які, як ніколи, підтвердили своєю майстерністю, що високий виконавський рівень стає основною ознакою самої музики. Світовий шедевр був виконаний із належним піднесенням, розкриттям глибокого змісту та всієї краси тембрових фарб; із високим градусом енергетичного наповнення гри; особливим емоційним азартом (напевне, музиканти скучили за виступами на сцені). Вони немов дихали в унісон зі своїм диригентом й однозначно досягли рівня високоестетичних критеріїв виконавської культури.

Емоційно захоплена аудиторія сприйняла цей масштабний і складний для виконання твір буквально на одному подиху. Її реакція не забарилася — зал вибухнув тривалими оплесками, вигуками: «Браво»! То була найвища нагорода за невтомну, по суті, титанічну працю, данина поваги диригентові й музикантам. Овації довго не вщухали, внаслідок чого публіка отримала бонус — виступ самого маестро. «Я почуваюся надзвичайно щасливою людиною, — зізнався розчулений Віталій Скакун. — Ми хочемо за допомогою класичної музики примножити щастя в серці кожного з вас, зробити світ навколо нас кращим, дати можливіть по-справжньому полюбити музику українських геніїв. Наш оркестр допоможе вам досягти миру в душі у цей неспокійний час».

У свою чергу хочу нагадати, що втілення важливої справи завжди починається з яскравої особистості, лідера. Не втомлююся дивуватися невичерпній енергії, оптимізму, шанобливому ставленню до національної музичної культури Віталія Скакуна, його умінню жити справжнім життям митця, здатного йти проти течії тієї музики, яка ллється з екранів телевізорів, Інтернету…

Браво оркестру! Браво диригенту! Браво й подяка тим, хто створив цей прекрасний колектив, підтримував його, беріг протягом багатьох років, вів його до професійних висот. Приємно, що ці люди — захисники колективу й музикантів — теж були в залі й раділи за своє дітище.

Концерт став прикладом збереження духовно-культурного коду нашого міста. Не можна, щоб така подія стала одноразовою. Треба «пропустити» через таку музику, її розуміння і враження від неї всю нашу молодь. Як через своєрідний урок доброти, краси, високих почуттів, здатний розвивати інтелект і відкривати джерела морального здоров’я людини.

Подібні думки, до речі, навіяв і Всеукраїнський фести-валь-конкурс мистецтв «Poltava-ArtFest», який відбувся минулої неділі у затишному куточку Полтави просто неба під променями теплого осіннього сонця. Він став своєрідним консолідуючим символом братерства різних міст України, дітей, молоді, дорослих. І ще одним доказом того, що й талантами, і культурою треба займатися разом з освітою, медициною, іншими галузями та за підтримки владних структур. Лише тоді можна буде говорити про повноцінну, справді європейську націю в державі. 

Герман ЮРЧЕНКО,

голова обласного відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки, народний артист України

Фото Олександра РОЗУМА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 7 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Sorzfa.

oral calcitriol 0.25mg <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg pill</a> rocaltrol 0.25mg generic