29 липня в приміщенні По-лтавської облдержадміністрації відбулася презентація проекту протиаварійних робіт у будівлі Кадетського корпусу. Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області замовило проект у спеціалістів ТОВ «Промагропроект» за 1,2 мільйона гривень.
На презентації були присутні члени ГО «Збережемо Полтаву» («SavePoltava»), котрі кілька років добивалися передачі будівлі Кадетського корпусу у власність Державної судової адміністрації, яка планує розмістити тут Будинок правосуддя. За словами Віктора Трофименка, для організації процесу передачі Кадетського корпусу у власність ДСА та початку роботи над проектом знадобилося 117 поїздок до Києва. Також на презентацію завітали голова теруправління ДСА України в Полтавській області Віталій Федько, команда проектантів ТОВ «Промагропроект», по-лтавські архітектори, історики та громадські активісти. Загальна концепція, якою користувалися проектанти, — відновлення будівлі у первісному вигляді зі збереженням автентичних елементів.
Протиаварійні роботи
Протиаварійні роботи — це перший етап безпосереднього порятунку будівлі. Реконструкція займе кілька років, і до її завершення Кадетський корпус треба захистити від руйнування. Відтак необхідно здійснити:
облаштування даху та покрівлі будівлі;
відновлення автентичного купола;
встановлення тимчасових захисних екранів у віконних отворах;
відновлення вимощення навколо будівлі;
забезпечення відведення дощових стоків.
Укріплення стін
Щоб відновити покрівлю, спочатку потрібно укріпити стіни, на яких вона тримається. Кадетський корпус складається з триповерхового й двоповерхового корпусів. Третій поверх аварійний, адже цегляна кладка настільки зруйнована, що пускати туди людей для демонтажу небезпечно. Тому треба зміцнити простінки й замінити опори, які тримають плити перекриття. Після того, як укріплять стіни, можна переходити на дах.
Коли геодезисти почали міряти будівлю, з'ясувалося, що триповерховий корпус геометрично неправильний. Тому вирішили вирівняти горизонт і поправити лінії монолітними поясами, які скріплюють карнизні плити, кроквову систему і цегляну кладку. На монолітних поясах встановлять деталі, які допоможуть закріпити декоративні кронштейни.
Архітектори вирішили демонтувати сланцеві плити карниза, які зруйнувалися від часу, і замінити їх залізобетонними. Старих плит не викинуть, а збережуть для історії. Фасад будівлі залишать білого кольору, хоча спочатку Кадетський корпус мав червоний окрас із білими декоративними елементами.
Заміна даху
Спочатку робітники демонтують залишки старих листів із жерсті й кроквову систему. На даху лежить двадцятисантиметровий шар шлаку — це колишній утеплювач. Він важкий — 1 м2 важить 1 тонну. Для прикладу, 1 м2 сучасного утеплювача важить 50 кг. Після того, як сміття з даху приберуть, будівлі стане легше «дихати». Покрівлю зроблять із полімерних листів. Її залишать сірого кольору, щоб досягти максимально первісного вигляду — такого, як до реставрації. Хоча всі інші будівлі в ансамблі круглої площі мають зелений колір.
Горище використовуватимуть як технічний поверх. Для вентиляції передбачені отвори у слухових вікнах — вони будуть відтворені за історичним образом, лише збільшать їхню кількість. Покрівля матиме огорожу висотою 60 сантиметрів. Крім того, за проектом на даху передбачений водостік із системою жолобів та водостічних труб. Систему труб з оцинкованого металу, діаметром 15 сантиметрів, встановлять тимчасово на час реставраційних робіт. Також на даху відновлять світловий ліхтар — це панорамне вікно у триповерховому корпусі. Він відкриватиме хід до сходової клітини на купол та забезпечить будівлю природним світлом. Однак на час протиаварійних робіт вирішили тимчасово закрити його суцільними щитами з дерев’яних рейок із запов-ненням монолітним полікарбонатом.
Відновлення купола
Уже виготовлений проект передбачає і реконструкцію купола — у формах та габаритах 1840—1941 років. Він буде автентичним — більшим, ніж той, який проіснував із 1957-го по 2006 рік. Купол матиме напівсферичну форму і складатиметься з легких ферм, які поділять його на 20 секторів. Висота купола — 8 метрів, діаметр — 24 метри. Оскільки він високий і важкий, його не підніматимуть на крані, а монтуватимуть відразу.
Покриття купола буде фальцевим, сірого кольору. У зеніті купола передбачено встановлення вінцевого шпиля з пірамідою і кулею. На етапі протиаварійних робіт центр купола накриють заглушкою, а шпиль поставлять під час реставрації. Також у куполі встановлять систему блискавкозахисту і заземлення. Як у майбутньому використовуватимуть купол і приміщення над ним, поки не вирішили. Раніше в Кадетському корпусі була домова церква, але, зрозуміло, церкви там не розміщуватимуть.
Інші елементи
На час проведення реставраційних робіт заплановане відновлення вимощення по периметру будівлі — 1,5 метра завширшки. Це потрібно для відведення опадів від стін будівлі у зливову каналізацію на вулиці Соборності. Віконні та дверні отвори захистять від опадів за допомогою прозорих антивандальних щитів.
У Кадетському корпусі розміщуватиметься Будинок правосуддя, відтак цікаво, як навколо будівлі облаштують інфраструктуру. Двір Кадетського корпусу межує з корпусом колишнього архітектурного факультету, поряд будують багатоповерхівку. Тож де розмістять парковку і як використають вільні території? Архітектор Оксана Бєлявська відповіла, що зараз триває етап протиаварійних робіт, а питання навколишньої інфраструктури вирішать під час проектування реконструкції.
Час та кошти
Кошторисна вартість протиаварійних робіт становить 39,64 мільйона гривень. Однак спочатку цю суму має погодити державна експертиза. Після погодження кошти надійдуть до територіального управління ДСА України в Полтавській області. Керівник установи Віталій Федько зазначає, що це питання кількох днів.
Представлений протиаварійний проект повинен погодити Мінкульт, потім документ має пройти державну експертизу та реєстрацію в державній архітектурно-будівельній інспекції. І вже після цього визначать підрядника. За оптимістичними прогнозами, тендер мають оголосити у вересні цього року. Архітектори ТОВ «Пром-агропроект» наголошують, що час проведення робіт залежить від підрядника і погодних умов. Якщо працюватимуть дві бригади по 35 людей, за ідеальних умов протиаварійні роботи займуть півроку.
Будівництво поряд з історичною будівлею
Жодних реставраційних робіт у Кадетському корпусі ще не почали, але поряд, у дворі архітектурної пам’ятки, уже третій рік триває будівництво. Під прикриттям реконструкції приміщень майстерні упритул до історичної будівлі зводиться будинок, який уже має 2 поверхи і потенційно може мати близько 10-ти. Протягом кількох місяців жодна відповідальна установа не може зупинити дії забудовника ПВКФ «Мальва».
Компанії, які будують багатоповерхівку, мають стосунок і до реставрації Кадетського корпусу. ТОВ «Промагропроект» виконало проект протиаварійних робіт Кадетського корпусу і водночас проект того будинку. ТОВ «Рудіко», а потім і ТОВ «Євробудінвест плюс» безпосередньо будують його. Перша компанія ставила паркан навколо Кадетського корпусу, а друга — постачала бетонні блоки. Складається враження, що багатоповерхівка зводиться за згоди теруправління ДСА.
Видання «Полтавщина» планувало запитати групу спеціалістів, наскільки будівництво багатоповерхівки небезпечне для історичної будівлі. Адже місцеві жителі не розуміють, чому будівництво понад 1 поверху на цій території — це погано, оскільки поряд вже є кілька багатоповерхівок. Члени робочої групи утрималися від відповіді на питання про незаконне будівництво і попросили не «змішувати» цієї проблеми з порятунком Кадетського корпусу.
Микола ЛИСОГОР
«Полтавщина»
Додати новий коментар
Pjvagc
5.11 2022 - 6:35
Посилання
buy calcitriol 0.25mg online