Полтавський художній музей у дистанційному доступі

Ольга Курчакова у прямому ефірі.
 

Пандемія інфекційно-го захворювання на COVID-19 та запровадження карантину змусили музеї перенести давно заплановані події, відкриття заздалегідь анонсованих виставок і проектів на невизначений термін. Але музеї як у світі загалом, так і в Україні зокрема не розгубилися перед цим викликом та працюють дистанційно для своїх відвідувачів.  

Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка також  долучився до світової ініціативи #MuseumFromHome та на час карантину посилює свою присутність у соцмережах, пропонує поціновувачам мистецтва здійснити віртуальні екскурсії: переглянути цикл телевізійних програм «Галерея образів з Ольгою Курчаковою», віртуальні альбоми та каталоги виставок, збірник наукових праць «Місія музею XXI століття» (2019 р.), ознайомитися з біографіями та творчістю художників, полотна яких представлені в постійній експозиції. Чимало цікавої інформації міститься на музейному «YouTube»-каналі «Галерея Ярошенка».

На сайті музею та його «Фейсбук»-сторінці охочі можуть здійснити подорож віртуальною виставкою «Барвистий дивоцвіт українського живопису», що створена на основі фондової збірки музею і присвячена 120-літтю від дня народження видатної художниці ХХ століття Катерини Білокур (1900—1961 рр.). Експонованим творам видатних художниць і художників станкового декоративного розпису — Ганни Собачко-Шостак (1883—1965 рр.), Параски Власенко (1900—1960 рр.), Марії Примаченко (1909—1997 рр.), Пелагеї Глущенко (1908—1983 рр.), Марфи Тимченко (1922—2009 рр.), Євдокії Клюпи (1921—1995 рр.), Івана Скицюка (1907—2004 рр.), Василя Соколенка (19222018 рр.),  американки українського походження Аки Перейми (1927—2013 рр.) (м. Трой штату Огайо) — притаманна ціла низка спільних рис: насамперед квіткова тематика та яскрава декоративність, які посилюють загальне звучання виставки, роблять її цілісною і незабутньою.

У 2018 році Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка приєднався до руху повільного, усвідомленого ставлення до мистецтва, мета якого — протиставити швидкому споживанню культури вдумливе споглядання. «Ярошенківці» першими серед «музейників» Полтавщини долучилися до всесвітньої акції «Slow Art Day» («День неспішного мистецтва»), суть якої полягає в повільному спогляданні творів мистецтва, спостережливому вивченні деталей, розкритті для себе невичерпного світу мистецьких символів і підтекстів, пошуці емоцій усередині себе. Натхненні отриманими враженнями, «музейники» запровадили «антимарафони», а цього року навіть запросили містян відзначити в музеї 26 лютого Всесвітній день неквапливості, який перетворився на справжній неспішний мистецький перформанс за участю співробітників музею, музикантів і відвідувачів.

4 квітня музейники мали б проводити вже третій за ліком День неспішного мистецтва, до якого натхненно готувалися і вже уявляли собі, як зустрічатимуть полтавців. Однак відомі обставини змусили змінити формат і запросити охочих на «онлайн»-«Slow Art Day».

Для неквапливого споглядання обрали дивом уцілілу в роки війни картину «Квіти в тумані» (1940 р.), яку подарувала музеєві сама Катерина Білокур. Заздалегідь записали  трихвилинне відео з кількома приближеннями та акцентами на окремих деталях твору. Одним з елементів презентації картини, звісно, невипадково стала пісня «Чи я в лузі не калина була» у виконанні народної артистки України Оксани Петрусенко.

Зробили завчасне оголошення про включення відео та прямий ефір на сайті музею й у «Фейсбук»-спільноті. О 15-й годині Ольга Курчакова, мистецтвознавиця, директорка музею, звернулася до учасників «онлайн»-Дня неспішного мистецтва, запропонувавши абстрагуватися від карантинного настрою та зануритися в живописний твір, подумки запитавши себе: про що я думаю, коли дивлюся на цю картину, які асоціації виникають у моїй свідомості (зорові образи, слова, почуття, спогади), яку назву я б дав (дала) твору, чому саме цей музичний твір у виконанні саме цієї співачки обрали як ілюстрацію картини, які емоції залишилися в мене після її споглядання? Протягом десяти наступних хвилин Інтернет-користувачі, переглядаючи відео та фото картини, мали випробувати свою спостережливість, звертаючи увагу на деталі, дослухаючись до власних емоцій. Під час повільного споглядання охочі ділилися враженнями, залишали коментарі та запитання. 

Ольга Курчакова майже півгодини відповідала на запитання глядачів, відкриваючи таємниці мистецтва Катерини Білокур. Учасників «онлайн»-Дня неспішного мистецтва, а їх виявилося 39, цікавили і сама картина, і факти біографії видатної художниці, і надзвичайне художнє обдарування авторки, і доля її творів. «Онлайн»-відвідувачі музею були одностайними щодо «Квітів у тумані»: хіба ж можна залишитися байдужим, не замилуватися огорненими густою вологою поволокою квітами, які то тут, то там пробиваються крізь товщу туману яскравими спалахами барв. Протягом доби відео набрало майже дві тисячі переглядів — охочі неспішно насолодитися шедевром досі переглядають його у зручний для них час. Запис прямого ефіру доступний на сайті музею та музейній «Фейсбук»-сторінці.

Полтавському художньому музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка 27 квітня виповниться 101 рік. Зберігаючи традиції, виконуючи першочергові місії — збирання, збереження шедеврів, їхнє дослідження,  організація виставок, музей трансформує свою практику, щоб залишатися ближче до спільноти, якій він служить. Карантин цьому не завада!

Марина ПОПКОВА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 12 | Коментарів: 0


Додати новий коментар