Проект Закону України «Про внесення змін до Конституції (щодо децентралізації влади)» відкликано. Таке рішення прийняв Президент України Володимир Зеленський після звернення очільників різних міст України з вимогою широкого обговорення та внесення змін до документа. Секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота разом із мером Києва Віталієм Кличком та очільником Львова Андрієм Садовим, головами низки інших великих міст підписали два відповідних звернення до Офісу Президента. Серед іншого пропонували відтермінувати розгляд законопроекту № 2598 до узгодження позицій всіх учасників процесу.
Разом із керівниками великих міст України, асоціаціями органів місцевого самоврядування різних рівнів про потребу доопрацювати законопроект № 2598 заявили Представництво ЄС в Україні, посли Німеччини й Канади та інші представники міжнародної спільноти. Ідеться про те, що окремі позиції законопроекту можуть звужувати демократичні повноваження органів місцевого самоврядування. Секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота зазначає: попри те, що законопроект Президент визначив як невідкладний, очільник держави почув голос громадськості та відкликав свою законодавчу ініціативу.
— Сьогодні ми бачимо, що Президент готовий слухати представників громад. Прийнято до уваги чергову ініціативу, яку ми з керівниками інших міст підписали задля відкликання законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо реформи децентралізації. Ми наголосили, що частина пунктів може порушувати принципи демократичного суспільства. Президент відкликав проект закону для обговорення. Тепер маємо всі разом пройтися по всіх пунктах закону, аби досягнути компромісу, — наголосив Олександр Шамота.
Крім того, такими, що порушують базові принципи демократії, визнано пункти про призначення префектів, які отримують повноту влади та можуть на власний розсуд припиняти повноваження керівників громад, призупиняти рішення місцевих рад тощо. Загалом підписанти заяви Асоціації міст України наголосили, що в такому вигляді, як його було подано, законопроект № 2598 не розширював, а звужував повноваження громад і, відповідно, міг стати законом не про децентралізацію, а про централізацію влади. Тепер же кожен пункт проекту закону в Офісі Президента пообіцяли розглянути за участю Асоціації міст України, керівників українських міст і громад, міжнародних консультантів. За словами Олександра Шамоти, це вже не вперше Президент чує ініціативи громадянського суспільства.
— До цього ми вже отримували такий досвід. Перед прийняттям бюджету в кабінетах центральних органів влади народилася ініціатива про передачу податку з акцизу на пальне до державного бюджету. Аналогічно ми об’єдналися з мерами інших міст і висловилися проти такого рішення, закликали народних депутатів-«мажоритарників» не голосувати за ініціативу. Адже, наприклад, для Полтави це понад 70 млн. грн. до бюджету щорічно. І вже тоді ми побачили, що злагоджена робота суспільства може бути і була почута. І от тепер знову бачимо готовність до діалогу, — зазначив Олександр Шамота.
Законопроект № 2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» був поданий до парламенту з ініціативи Президента 13 грудня 2019 року та визначений ним як невідкладний. Утім, після звернення лідерів міст 17 січня цього року Володимир Зеленський прийняв рішення про відкликання проекту закону для широкого публічного обговорення.
Додати новий коментар