Окрилена музикою та наукою

Наталія Сулаєва — лауреат літературно-мистецької премії імені Дмитра Луценка, що вручається найкращим поетам-піснярам, співакам, композиторам і журналістам, котрі популяризують музично-пісенне мистецтво України.

Наталія Сулаєва.
 
Зліва направо: доктор філософських наук, професор, академік Національної академії наук України Василь Кремень, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри музики, заслужена артистка України Наталія Сулаєва, керівник команди  «Совість України» Олександр Мамай та доктор філологічних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Микола Степаненко.
 

Вона обрала в житті два шляхи професійного зростання й гармонійно переплела їх між собою, створивши симбіоз, який і в столиці нечасто можна зустріти, а для Полтавщини взагалі є унікальним, — заслужена артистка України та доктор наук. Вона — це Наталія Сулаєва. Декан психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, хормейстер і солістка українського народного хору «Калина» .
Із піснею по життю
Обрати таку життєву дорогу Наталії Вікторівні судилося, мабуть, самою долею. Педагогіка й музика йшли з нею поряд від самого дитинства: любов до роботи з молодим поколінням вона перейняла від неньки-вчительки, а від батька — любов до гарної пісні.
— Наталочка почала співати раніше, ніж говорити, — пригадує її мати Надія Тітенко. — У дитячому садочку виступала під час святкових ранків. Коли переїхали до Кобеляк, пішла в музичну школу, брала участь у різних концертах, конкурсах, отримувала грамоти. Щоправда, класі в третьому вирішила її більше не відвідувати. Але тут уже батько наполіг. Вона тоді послухалася і нині дуже вдячна, що не дозволили кинути навчання.
Музикою Наталія Сулаєва живе. Нею надихається, із нею відпочиває. Із піснею встає, із піснею лягає, особливо тоді, коли намічається якийсь концерт. Та й на кухні, готуючи їсти, наспівує. Мабуть, тому надзвичайно смачні з її рук виходять борщі, салати, млинці та багато інших страв. За словами друзів, так, як Наталка, ніхто не готує козацького кулешу. А під гарну пісню — чи народну, чи естрадну — він стає ще добрішим. Та й коли рідня збирається в батьків, без співу не обходиться. То лірична «Цвіте терен…» у хаті лунає, то жартівлива «Посіяла василечки».
Остання, до речі, була написана спеціально для Наталії Вікторівни засновником і незмінним керівником хору «Калина», до якого вона належить уже понад 30 років, Григорієм Левченком. На сьогодні для видатного хорового диригента, композитора та педагога співачка давно стала не просто студенткою, у якій він свого часу розгледів величезний талант, не просто солісткою, чий голос підкорив не лише вітчизняну публіку, а й концертні зали Австрії, Франції, Швейцарії та інших держав, не просто прикладом рідкісного для самодіяльних колективів явища, а носієм особистого звання заслуженої артистки (із 2009 року).
— Вона мій друг-соратник, — говорить Григорій Семенович. — Це незвичайна людина. На сього-дні «Калини» без Наталії Сулаєвої я просто не уявляю! Вона прекрасний хормейстер, люди її шанують. Надзвичайно працелюбна, й такою була завжди. Наталка не пропустила жодного заняття в хорі. Я не знаю, коли вона встигала навчатися.
Підкорила вчену раду й розумом, і голосом
Допомагаючи Григорію Левченку в роботі з творчим колективом, Наталія Вікторівна захистила разом із тим кандидатську дисертацію на тему «Підготовка майбутнього вчителя початкових класів до використання дидактичної мистецької гри у навчально-виховному процесі», а потім і докторську — «Неформальна мистецька освіта майбутніх учителів у художньо-творчих
колективах».
— Захоплена новими ідеями, на роботу над першою дисерта-цією та її захист Наталка витратила вдвічі менше часу, ніж це передбачено терміном, — розповідає чоловік Юрій Сулаєв. — Велику роль у цьому відіграла й науковий керівник Марія Лещенко. Вони споріднені духом — обидві креативні, ініціативні, емоційні. У них вийшов гарний творчо-науковий симбіоз. Кандидатська далася Наталці легко. Усі члени вченої ради висловлювали своє захоплення її роботою, новинками, які були прописані, і презентацією, яку вона підготувала.
Здавалося б, тоді були створені всі передумови для того, аби легко подолати й наступну сходинку. Наталія Вікторівна з ентузіазмом занурилася у вивчення думок світових лідерів галузі з обраної теми, передових технологій, методик, знайшла новинку, яка могла б бути корисною людям, науці, але…
— Коли вже планувався захист, у комп’ютер потрапив вірус, знищилися майже всі файли дисертації, — зазначає Юрій Васильович. — Це величезний обсяг роботи! Дружина тоді пережила справжній стрес. Та вона сильна, цілеспрямована, ніколи не здається, ні перед чим не пасує. Їй довелося відновлювати втрачене практично з нуля, писати докторську заново, забуваючи про їжу та сон, не рахуючись із власним здоров’ям. І вона таки
зуміла завершити дисертацію до визначеного терміну. Наталчиному захисту аплодувала вся вчена рада, а це — світила науки, академіки. Після завершення хтось зауважив: «Це неймовірно, що людина поєднує в собі такий науковий потенціал і талант співачки!». А один з академіків попросив Наталку виконати українську пісню. Вона заспівала куплет із приспівом, і члени вченої ради їй навіть підспівували.
Життя в русі
Надзвичайна працездатність, енергійність, активність — одні з основних рис Наталії Сулаєвої. Вона завжди в русі: бере участь у житті школи, університету, творчих колективів, завжди щось придумує, аналізує, пропонує, цікавиться всім новим, що трапляється на життєвому шляху. Її робочий день починається о шостій—сьомій годині ранку й закінчується близько опівночі, а з двох вихідних один, як правило, Наталія Вікторівна проводить у поїздках — її запрошують на фестивалі, конкурси, концерти як члена журі або співачку.
— Ми з нею дуже часто зустрічаємося на таких заходах, оцінюємо виступи, спілкуємося, обговорюємо спільні проекти, — ділиться директор Полтавської дитячої музичної школи № 1 імені П. І. Майбороди Євген Дудник. — Співпрацюємо багато. Наталія Сулаєва — прекрасна співачка. Вона може виконати будь-який твір. У неї гарний голос. Із нею приємно, легко, зручно працювати. Вона справжній талант!
— Ми звикли бачити Наталку солісткою народного хору, чути народні або авторські, стилізовані під народні, пісні у її виконанні, — зазначає поетеса Марія Бойко. — У неї це виходить досконало. Наскільки я знаю, люди, які співають народними голосами, рідко погоджуються на виконання творів в іншому стилі, адже таке мало кому вдається. Це унікальне явище. І таку унікальність уособлює в собі Наталія Сулаєва. Нам із Сергієм Вовченком вдалося вмовити її заспівати романс. Я так розумію, що їй цього справді хотілося — спробувати щось нове. Так народилася пісня «Я твоя». Вийшло дуже класно, вдало, яскраво, потужно. Мені захотілося зробити для неї цілу програму таких творів. Та й не тільки мені. Інші автори тепер теж пропонують їй пісні в цьому стилі. Наталка, яка виконує романс, зовсім інша — стримано вишукана пані.
— Я не знаю, звідки вона на все це бере сили, як встигає стільки гарного та корисного зробити, — зауважує декан факультету технологій та дизайну ПНПУ імені В. Г. Короленка Валентина Титаренко. — У неї надзвичайно багато досягнень. І при цьому вона залишається простою та щирою в спілкуванні.
Як кажуть рідні, друзі, колеги, Наталія Вікторівна для оточення — це джерело, яке дарує енергію всім навколо. Вона надихає, вражає, заворожує, веде за собою, слугує прикладом для багатьох людей.
— У ній відчувається така справжня українська щирість, — зауважує завідувач кафедри дошкільної освіти й подруга Олена Гнізділова. — Наталка уважна і до проблем, і до позитиву, що її оточує. Це сіяч добра, толерантності. Вона дуже виважена, намагається не образити ні словом, ні вчинком. Підтримує студентську молодь і працівників. Відкрита до розмови, вона чує людей. Завжди ввічлива, усміхнена. Разом із тим як керівник і фахівець вельми вимоглива. Однак ні я, коли була студенткою, ні ті, хто нині навчається у виші, її ніколи не боялися, навпаки, глибоко поважали й поважають та намагаються не підвести. От і тепер, коли треба виконати якусь роботу, я прошу колег: «Зробіть так, щоб Наталії Вікторівні не було за нас соромно». Вона для мене є уособленням не лише талановитої артистки, блискучого науковця, гарного керівника, а ще й надійної, вірної подруги.

Микола Степаненко, ректор ПНПУ імені В. Г. Короленка:
— Якщо говорити про Наталію Сулаєву, то варто передовсім вирізнити її як особистість — яскраву, різнобічну, якій Бог уділив і розуму, і талант неабиякий дав. Вона вміло поєднує освітню діяльність із мистецькою, що вдається не всім. І обоє її крил — освітнє й мистецьке — потужні та взаємодоповнюють одне одного.
Вона відомий в Україні вчений, який досліджує проблему неформальної освіти. Із формальною освітою в нас усе гаразд. Ми вже розставили акценти в цій царині. Є традиція, є якісь новаційні моменти. Що ж до неформальної освіти, то це така ще цілина, яку треба орати, віднаходити в ній опорні точки, на яких можна було б вибудувати успішну концепцію. Поки що універсальної, утрадиційненої версії немає. І тут Наталія Сулаєва по-своєму поглянула на проблему. Її дослідження, що по-особливому важливо, максимально прагматизоване. Вона не винаходила теоретичних постулатів, а вкладала чинну теорію в практичне русло та з власного досвіду описувала, як може здійснюватися ця неформальна освіта, зрозуміло, на її погляд. І цим самим піднесла престиж нашого університету.
Ми вирізняємося з-поміж інших закладів тим, що в нас добре представлена мистецька діяльність. Дбаємо про двоє начал у студентів — інтелектуальне й духовне. Наталія Сулаєва сама інтегрує в собі цю інтелектуальність і духовність, підготувала численні розвідки про це, порекомендувала іншим власний набуток і доробок її колег. Факультет, який вона очолює, має багато спеціальностей (це й образотворче мистецтво, і музика, і хореографія, й інші), а мистецький фах потребує неабиякого підходу, щоб його належно зреалізувати. Я пропонував Наталію Вікторівну на посаду декана тому, що вважаю: такий факультет повинна очолювати людина, яка є і науковцем, і митцем. І їй удається успішно керувати цією «державою в державі», позаяк вона знається на цій справі, відчуває її всіма фібрами душі, любить безмірно й прагне, аби факультет узяв високу й освітню, і мистецьку, і наукову планку. Упевнено заявляю, що психолого-педагогічний достойно представляє себе в нашому виші. Якби його поставити на всеукраїнський обшир, то й там він не поступився б знаним навчальним закладам. Хоча мені як керівникові подеколи й нелегко співпрацювати з Наталією Сулаєвою. Легко — із тими, хто бездоганно виконує вказівки, а цікаво — із опонентами, які висловлюють свій погляд, пропонують власний варіант розв’язання тієї чи тієї проблеми. Наталія Вікторівна завжди критична в судженнях і діях. Якщо вона запримічає якусь дисгармонію, говорить про це. Але важливий результат. Діалог — момент народження істини, зітканої з кількох думок. Коли вони зливаються, постає щось довершене, чого зовсім не було або що заграло новими барвами, вияскравилось.
А голос Наталії Сулаєвої! Вона не аматор — вона справді заслужена артистка. Якщо інших навчають цього впродовж років у вишах, вона це мистецьке ремесло опанувала самотужки й на сьогодні на сцені не поступається маститим виконавцям ні технікою, ні акторською поведінкою. Це абсолютно сформований митець. І впізнаваний. Її голос вирізняється з-поміж інших, її безпомильно ідентифікують в артистичному істеблішменті.

Олена СВІТЛЕНКО

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 11 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Alanne.

generic rocaltrol <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol 0.25mg generic</a> buy calcitriol generic