У Полтаві обмежили нічний продаж алкоголю

Полтавські ночі стануть спокійнішими.
 

Ініційоване командою «Рідне місто» рішення набуває чинності — тепер у Полтаві стане більше порядку. Нині є нагода ще раз озирнутися на пройдений шлях, який виявився довгим і непростим.
Насамперед варто зупинитися на причинах появи цього, без сумніву, доленосного документа. Загальновідомим чинником порушень громадського порядку є спонтанне вживання алкоголю. Зарубіжні країни вже давно знайшли способи зменшити його руйнівний вплив, запроваджуючи обмеження продажу спиртних напоїв нічної пори. Цей приклад успішно використали і в Україні (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Чернігів, Дніпро, Кропивницький та інші міста).
Позитивні наслідки обмеження очевидні. Згідно зі статистикою, у містах, де його запроваджено, знизився рівень скоєння злочинів у нетверезому стані: у Чернігові — на 74,6%, у Черкасах — на 68%, у Луцьку —  на 56,4%, у Житомирі — на 89,9%, у Кам’янці-Подільському — на 88,7%. Приєдналися до «антиалкогольної естафети» й окремі міста Полтавщини: Миргород, Хорол, Горішні Плавні, Решетилівка, Кременчук, Кобеляки. У Полтаві ж усе лишалося по-старому до того часу, доки ситуацією не занепокоїлася команда Олександра Удовіченка «Рідне місто».
Восени минулого року її представники підготували проект рішення Полтавської міської ради про обмеження продажу алкоголю в нічний час після 22.00. Мета зрозуміла — зменшення кількості правопорушень, а отже, наведення в Полтаві порядку.
— Перед розробкою документа ми детально проаналізували досвід закордонних та українських міст, — говорить один з авторів рішення, член команди «Рідне місто» Едуард Волков. — При цьому, будучи реалістами,  чудово розуміли, що обмеження в принципі не зможуть вплинути абсолютно на всіх любителів спиртного. Хто від цього залежний, той завжди, в будь-який час знайде, де випити. Але ми були твердо переконані, що від обіймів «зеленого змія» можна врятувати хоча б тих, хто вживає алкоголь спонтанно. Насамперед молодь. Якби на кожному кроці не було торгівлі  нічних «наливайок», хлопці й дівчата хоча б частково оминали цю спокусу. А так вживання спиртного виливається у п’яні бійки й крики, які тероризують мешканців навколишніх будинків. До речі, вони відразу ж і безумовно підтримали наше рішення, бо вже не знали, як позбутися цієї біди. Повне розуміння виявила й поліція.
Команда «Рідне місто» розуміла, що легко запустити в дію це вкрай необхідне рішення не вдасться, адже як регуляторний акт воно мало пройти чимало складних процедур. Відтак спочатку проект рішення був поданий до міськвиконкому, внесений до плану підготовки регуляторних актів, опублікований на сайті Полтавської міської ради. До 2 травня тривали обговорення за участю експертів, далі — громадські слухання. На адресу авторів надійшли пропозиції від підприємців, представників поліції, юристів — усі вони враховані в останній редакції.
Звичайно, під час тривалого обговорення опонентами з числа зацікавлених підприємців були висловлені й стереотипні твердження. Мовляв, після впровадження обмежень зросте кількість несанкціонованих точок продажу. Знову ж таки хто однозначно націлений на купівлю спиртного, той буде це робити все одно, але з усуненням можливості спонтанного придбання алкоголю загальний показник його вживання, згідно з усіма дослідженнями, навіть за згаданих вище умов знижується. А, отже, й у Полтаві стане тихіше та безпечніше.
Ще один необгрунтований закид — порівняння з антиалкогольним «горбачовським» указом. Це порівняння не має жодних підстав, адже останній передбачав: 1) зниження виробництва алкоголю, 2) закриття більшої частини магазинів із його продажу, 3) скорочення годин продажу вдень (з 14.00 по 19.00), 4) підвищення цін на алкогольну продукцію. У Полтаві виробництво алкоголю не знижується, магазини не закриваються, вдень продаж не обмежується, ціни не підвищуються. Методи часів «перебудови» виявилися недієвими, тому повторювати їх безглуздо, і «Рідне місто» їх не повторює.
Після громадських обговорень проект розглянула постійна депутатська комісія з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму. Він також пройшов експертизу Державної регуляторної служби України. І нарешті — повторний розгляд комісією та ухвалення на сесії міської ради. Рішення про обмеження продажу алкоголю вночі офіційно набуває чинності.
Лідер команди «Рідне місто» Олександр Удовіченко наголошує:
— У Полтаві має бути порядок удень і вночі. Жителі не повинні наражатися на небезпеку від п’яних компаній та мати можливість спокійно відпочити темної пори. Ефективність впровадженого нами рішення випробує час, протягом якого кожен полтавець матиме змогу скласти про нього власну неупере-джену думку. А ми працюємо далі.

Денис КОМПАНІЄЦЬ
Переглядів: 6 | Коментарів: 0


Додати новий коментар