24 вересня на фасаді По-лтавської загальноосвітньої школи № 38 відкрили меморіальну дошку Івану Павловському, історику, архівісту, викладачу Полтавського кадетського корпусу. Все це стало можливим, бо справою займався учень Дмитро Макуха, який ще 10 років тому написав наукову роботу про Івана Павловського. Тему порадила його вчителька історії, відтоді Дмитро не полишав ідеї встановлення меморіальної дошки на фасаді школи.
Саме там, на розі двох вулиць, жив інтелігент, знаний у Полтаві науковець Іван Павловський.
— Він писав наукові дослідження, створював музеї, саме на таких людей потрібно рівнятися, а не на тих, хто сьогодні помилково називає себе елітою. Раджу всім брати з нього приклад, ознайомитися з його біографією. Читати його важко, але варто, оскільки суть, викладена у його працях, актуальна й нині, — зауважив Дмитро Макуха. — Хочу, аби поаплодували скульптору Дмитру Коршунову, бо таких гарних дошок я в Полтаві ще не бачив.
Ще з 2013 року Дмитро Макуха за підтримки екс-директора школи Юрія Говоруна та друга-депутата Шевченківської районної ради Максима Головка писав запити до міської ради щодо вшанування пам'яті Івана Павловського. Цієї весни справу почали ворушити знову, зверталися до управління освіти. Міська рада виділила кошти. Автор проекту Дмитро Коршунов таки втілив ідею учня в життя. Тепер у планах Дмитра Макухи — присвоєння школі імені видатного діяча. Учням закладу та іншим гостям розповіли, яким саме був непересічний полтавець, зокрема саме цьому вченому присвячені конференції та інші заходи, які проводить Наталія Білан.
Також на урочистостях був Борис Тристанов, котрий багато пише про історію міста на сайті «Історія Полтави», чимало знає про викладача Івана Павловського.
— Мені дуже подобається, що меморіальна дошка встановлена на будівлі школи, бо, окрім того, що Іван Павловський був видатним істориком, він 39 років присвятив педагогічній діяльності, викладаючи в Кадетському корпусі. Він належить до сузір’я офіцерів-вихователів, яких залучив до викладання тогочасний директор Кадетського корпусу Франц Семашко, видатний математик і вихователь. Яким викладачем був Павловський, ми можемо дізнатися лише зі спогадів його учнів. Зокрема відомо, що викладач дуже любив історію і прищеплював любов до неї студентам, умів захоплено розповідати, — зазначає Борис Тристанов.
Довідка
Іван Павловський (1851—1922 рр.) — дослідник історії По-лтавщини, архівознавець, педагог. Викладав історію в По-лтавському кадетському корпусі (1874—1913 рр.). Одночасно виконував обов’язки секретаря Полтавської губернської ученої архівної комісії (1903—1918 рр.). Організував музей Полтавської битви і був його завідувачем (1909—1918 рр.). Виступав організатором та учасником народних читань та недільних шкіл на Полтавщині. Член Полтавського церковного історико-археологічного комітету. Дійсний член Таврійської губернської ученої архівної комісії (із 1915 р.). Учасник обговорення урядового проекту правил охорони пам’яток та старожитностей. Брав участь у з’їзді представників учених архівних комісій 6—7 травня 1914 року в Санкт-Петербурзі. Підтримував активні стосунки з Вадимом Модзалевським. Під час революції 1917—1921 років виступав за збереження архіву Полтавського губернського правління. Автор понад 150 праць, зокрема з історії Полтавщини XVIII—XIX століть, яку висвітлював винятково з офіційних позицій. Опублікував багато архівних документів з історії Полтавщини. Був одним з укладачів систематичного покажчика часопису «Киевская старина» (Полтава, 1911 р).
Ніна КОРОЛЬ
kolo.news
Додати новий коментар