Увертюра, знайдена через двісті років, і симфонія для тих, у кого є «нюх», або Чим дивуватиме полтавців Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України

 

Як ми й обіцяли в минулому номері «Вечірки», народний артист України, голова Полтавського відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки Герман Юрченко трохи відкриє завісу очікуваного концерту Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України в Полтаві.

— Германе Юрійовичу, тож чим нас дивуватимуть музиканти на концерті, оголошеному на 10 жовтня в Палаці дозвілля «Листопад»?

— Ми перебуваємо у передчутті концерту, який дійсно служить високим цілям музики. Два роки тому глядачі в переповненому залі «Листопада» вже мали змогу сповна оцінити достоїнства найкращого в Україні симфонічного оркестру. Тоді Полтава була горда почути слова славетного земляка — диригента Володимира Сіренка — про те, що виступ у нашому місті став вершиною в їхньому гастрольному турне Україною. На жаль, цього року кількість квитків на концерт Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України буде обмеженою, оскільки зал можна заповнювати лише на 50 відсотків. Але концерт все одно підтвердить неперевершену майстерність музикантів, а прийом глядачів, переконаний, буде не менш гарячим, ніж раніше.

Скажу кілька слів безпосередньо про маестро Володимира Сіренка. Він здатен достойно представити світу все багатство музики, зашифрованої в найскладніших партитурах, в усьому блиску з бездоганною грою свого оркестру. Талант, яскравий темперамент, осмисленість кожної інтонації, гаряче захоплення самою музикою — усе це допомагає йому досягти повного взаєморозуміння з оркестром й по-справжньому заволодіти аудиторією.

Програма концерту вражаюча! Як увертюра прозвучить майже невідома нам симфонія Максима Березовського, українця за походженням, який навчався в Київській академії. Написана вона у 1770—1772 роках і, як і більшість творів автора, вважалася втраченою. Знайшли її лише в 1997 році в архівах Ватикана. За структурою твір нагадує італійську оперну увертюру — «народну й доволі лаконічну п’єсу у 3-х частинах без перерви». 

До речі, коли симфонія була знайдена, в Росії її швидко віднесли до свого культурного на-дбання, назвавши «першою російською симфонією». Але відомий український диригент Кирило Карабець у 2016 році публічно заявив, що цей твір написаний саме українським композитором. Цікаво, що обробку цього унікального камерного твору для повного складу оркестру здійснив син Володимира Сіренка — Всеволод, учень Євгена Станковича.

Думаю, немає необхідності представляти найпопулярніший твір «усіх часів і народів» — фортепіанний концерт № 1 Петра Чайковського. А ось про соліста кілька слів сказати варто. Саме Полтава стала свідком артистичного становлення Павла Качнова, коли він іще був учнем Б. Г. Федорова й дивував нас своєю художньою обдарованістю. Нині він уже професор Віденської консерваторії з безмежними професійними можливостями як піаніст. У цьому ми могли переконатися нещодавно, коли Павло зіграв із По-лтавським академічним симфонічним оркестром фортепіанний концерт Каміля Сен-Санса, продемонструвавши найвищий жар музичних пристрастей і виконавський блиск.

Друге відділення концерту буде віддано музиці чеського композитора Антоніна Дворжака. Його музика вирізняється неймовірною близькістю до сердець слухачів. Упевнений, що й цього разу публіка «змусить» зіграти «на біс» один із цих слов’янських танців — поетичних «симфонічних перлин».

Симфонія «З Нового Світу» — найбільш зрілий і глибокий твір Дворжака, навіяний знайомством з американським життям і природою. У творі використані негритянські й індіанські мелодії та ритми. Сам автор писав, що робота над симфонією дарує йому багато радості. «Вона значно вирізнятиметься поміж усіх моїх попередніх симфоній, — зазначав він. — Вплив Америки в ній зможе відчути кожен, у кого є «нюх». Прем’єра симфонії відбулася з величезним успіхом. Газети писали, що «досі жоден композитор не мав такого успіху».

— Дійсно цікава програма очікує на полтавського глядача, який прийде на концерт Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України під керівництвом народного артиста України Володимира Сіренка. До речі, напередодні — 9 жовтня, у ваш день народження, — у Палаці дозвілля «Листопад» оголошений іще один концерт. Розкажіть і про нього, будь ласка.

— Ми представимо глядачам нову версію музично-хореографічного проєкту «В обіймах музики і танцю» — продукт двох національних спілок: музичної й хореографічної. Готуємо Гранд концерт-конкурс  кращих танцювальних колективів міста за участю майстрів мистецтв. Із нагородами — призами, дипломами, кубками, сертифікатами; з енергією танцюристів, з колоритом різнобарвних костюмів, спецефектів; з красою самої музики та майстерністю виконавців. Обіцяємо глядачам заряд гарного настрою і гарантуємо, що байдужим не залишиться ніхто! «Журити» виконавців буде сам зал. Час початку концертів також намагалися зробити максимально комфортним для глядачів: 9 жовтня, у суботу, це 17-та година та 10 жовтня, у неділю, — 18-та.

— А триватимуть концерти, як завжди, близько п’яти годин?..

— Ні, обіцяємо вкластися в три години разом з антрактом. Ми вчимося…

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 13 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Hcaxnm.

order rocaltrol 0.25mg online <a href="https://rocaltrtn.com/">order rocaltrol for sale</a> order generic rocaltrol 0.25 mg