Пісня — це стан душі

Михайло Джаман (ліворуч) не лише презентував  три своїх збірники пісень, а й виконав деякі  з них як у музичному супроводі, так і акапельно.
 

Його можна назвати організатором і керівником, педагогом і науковцем, а можна — співаком і автором музики. Доктор економічних наук, академік Академії економічних наук України, професор кафедри теоретичної та прикладної економіки Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості України Михайло Джаман цього разу був просто щирою творчою людиною, представивши полтавцям результати своєї багаторічної праці. Річ у тому, що у 2017—2019 роках він видав три збірники пісень. Презентація цих збірників і відбулася цими днями в музичній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського.

 «Я з дитинства співаю, граю на різних музичних інструментах. Неодноразово брав участь у всеукраїнських, всесоюзних та міжнародних конкурсах художньої самодіяльності. Це завжди прикрашало моє життя, робило його цікавим та різноманітним, — розповів Михайло Олексійович. — А в останні роки став особливо гостро відчувати мелодійність хорошої поезії та потребу передати цю красу в пісні». 

Перша збірка пісень «Популярні українські народні пісні Покуття» пов’язана з рідним краєм Михайла Джамана, його малою батьківщиною —  Покуттям. Автором ідеї збірки став сільський учитель і музикант П. Д. Кушнярик, який розпочав роботу зі збирання та збереження народної творчості — пісень, які українці співали раніше і ще співають до цього часу на свята і в будні. Після смерті вчителя Михайло продовжив його роботу, залучивши до цього своїх сестер, друзів, односельців. Практичну допомогу в грамотному написанні нотного тексту надавав С. В. Яковенко — головний концертмейстер заслуженого самодіяльного ансамблю пісні і танцю «Лтава» імені В. Міщенка. В оформленні й виданні цієї та інших збірок допомагали рідні та дружина Віра. Окрім усього, Михайло Джаман розповсюдив пісенні зібрання по обласних бібліотеках і музичних навчальних закладах України.

«Дуже важливо, — наголосив Михайло Олексійович, — зберегти народний пісенний фольклор у первозданному вигляді. Тому де-які пісні у збірці мають два варіанти мелодики: старовинний та осучаснений виконавцями». «Чом ти не прийшов, як місяць зійшов? Я тебе чекала», — незвично ніжно прозвучав на зустрічі покутський варіант відомої пісні в його акапельному виконанні. 

Друга збірка пісень «Хай не старять вас роки, дорогі наші батьки!» містить цікаву підбірку пісень різних авторів про матір та батька, родину та рідну хату, включаючи вісім творів самого Михайла Джамана. «Багато своїх пісень я присвятив найдорожчій у світі людині — неньці. Співав їх і тоді, коли вона вдома чекала на нас, і коли відійшла в інші світи», —  зі сльозами на очах згадує Михайло Олексійович. 

«Дорога до мами»,  «Згадка про хату тепла», «Провідуйте батьків» — ці пісні-спогади, пісні-переживання, пісні-заклики дуже щиро і хвилююче виконав автор у супроводі баяна та фортепіано (акомпаніатори — Сергій Яковенко (професіонал і товариш по творчо-пошуковій роботі) та Катерина Романчук (магістрант Луганського національного університету імені Т. Г. Шевченка)).

Остання збірка «Освідчення» містить 117 пісень Михайла Джамана на вірші відомого політика Олександра Мороза. «Поезія пана Олександра Мороза, як і саме знайомство з ним дуже позитивно вплинули на мене як автора музики, —  зізнається герой заходу, — адже в кожному його вірші можна знайти крилату фразу, яка точно передає основну думку, хвилює, повчає, виховує і змушує думати, любити та цінувати кожну мить життя».

Що й казати, пісні Михайла Джамана справді зачепили за душу багатьох присутніх. Красиві тембральні обертони, професійне виконання й широкий діапазон голосу автора  змушував людей до душевної роботи: уявляти, як «понад берегом летять, летять лелеки чорно-білі, як життя моє», сумувати від слів: «Прости мене, хато, старенька колиско» чи навіть плакати від щемливого: «Провідуйте батьків, допоки ще не пізно. Хоч би тому, що… слід».

Розвеселив та додав оптимізму публіці й народний фольклорний колектив «Яворина» Полтавського університету економіки і торгівлі (художній керівник — Є. М. Московка), який прийшов привітати свого колишнього колегу й товариша по співу. Окрім українських народних пісень, колектив разом з автором музики Михайлом Джаманом виконав пісню на слова М. Жигло, очільника української діаспори в Санкт-Петербурзі, «Солов’їна моя Україно». 

Про життєвий шлях, творчу вдачу й наукову діяльність Михайла Джамана розповіли його колеги по роботі М. Є. Рогоза,  В. І. Перебийніс, О. О. Ємець та перший керівник народного фольклорного ансамблю «Яворина», композитор і поет А. І. Жданов. На завершення зустрічі Михайло Олексійович подарував усім охочим збірник своїх пісень. Побажаємо ж йому творчих успіхів, міцного здоров’я і з надією чекатимемо на нові зустрічі.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 63 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Wskecf.

purchase calcitriol pill <a href="https://rocaltrtn.com/">oral rocaltrol 0.25mg</a> order calcitriol 0.25 mg