Аграрний бюджет: нові проблеми й старі розчарування

 

В Україні почався традиційно непевний, тривожний і загадковий бюджетний процес — уряд презентував у парламенті проект закону про Державний бюджет на 2021 рік. Як завжди, головний бюджет країни мало кому сподобався, а також викликав численні нарікання. Не виняток і частина документа щодо аграрної сфери — дрібні й середні виробники галузі знову розчаровані.

Загальна картина

Розчарування аграріїв стосується насамперед «бюджету підтримки» — коштів, які виділяються на підтримку галузей тваринництва, садівництва, виноградарства, задля здешевлення техніки тощо. Згідно з Бюджетним кодексом, на таку підтримку може виділятися не більше 1% ВВП. Ця цифра має досить привабливий вигляд, однак сільськогосподарські виробники ніколи її насправді не отримували. На 2021 рік уряд заклав на вказану статтю далеко не 1%, а менше половини цих коштів. Однак аграрії давно хочуть використати цю гіпотетичну підтримку «по повній» і залишаються дуже незадоволеними, коли цього не вдається. Тому обсяг запланованої підтримки на рівні 4 мільярдів гривень, що вдвічі менше омріяних 8,5 мільярда гривень, усіх розчарував.

Як стверджує секретар парламентського Комітету з питань аграрної і земельної політики, депутат від групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» Іван Чайківський, ця сума «не сприймається», оскільки вона ще й знижується щороку. «У 2019 році агросектор отримав 5,9 мільярда гривень на пряму підтримку з бюджету, у 2018-му — на потреби агропромислового комплексу надали 6,3 мільярда гривень.  Заплановані урядом 4 мільярди на підтримку  сільгосппідприємців абсолютно не сприймаються в агросередовищі. Цієї суми точно не вистачить на всі програми, особливо на тваринництво. Тому на найближчому засіданні агрокомітету представники команди «ЗА МАЙБУТНЄ»  звертатимуться до уряду з вимогою переглянути суму дотацій», — стверджує нардеп.

За його словами, це не єдина діра в аграрному бюджеті. Про цілі напрямки агропромислового комплексу уряд просто забув. «Також у бюджеті на 2021 рік не передбачено коштів на поновлення Мінагрополітики, хоча це позиція Президента. Ще одна деталь — восени запускається ринок землі, однак коштів на створення земельної іпотеки в проекті бюджету теж не передбачено. Не бачимо в Держбюджеті статті допомоги аграріям, які цього року постраждали від засухи, попри обіцянки урядовців», — зауважив Іван Чайківський.

Останнє — засуха й постраждалі від неї фермери — особливо болюче цьогорічне питання.

Катастрофа на Півдні

Із найбільшими проблемами нині зіткнулися на Півдні України. Через засуху й приморозки місцеві фермери втратили близько 80% урожаю — це й стало причиною того, що багато з них опинилися на межі катастрофи. Відомо про кілька самогубств серед фермерів, які втратили весь урожай. 

Південь — один із ключових аграрних регіонів, тому втрата його як ефективного й дієвого «агрохабу» була б, без перебільшення, серйозною загрозою продовольчій безпеці держави. Першочерговою (однак зовсім не достатньою) умовою порятунку півдня має стати дієвий механізм допомоги місцевим фермерам. Наприклад, страхування від неврожаю. Однак у цьому бюджеті й на це нічого не передбачено. 

«Чимало аграріїв із південних областей уже сьогодні заявляють, що в разі відсутності осінніх опадів не засіватимуть зернового клину. У разі відсутності й надалі опадів та снігового покриву взимку, за їхніми словами, залишається під великим питанням  і весняна посівна кампанія. Ні-хто не хоче повторювати ризики 2020 року», — вважає член ради директорів ТОВ «Південна житниця» Василь Калашник.

Шляхи розв’язання

Для розв’язання вказаних проблем необхідна дуже глибока системна робота з практичною перебудовою всієї сфери агропромислового комплексу. Та є й дуже зрозумілі речі, які варто зробити терміново. 

«Ми маємо надавати підтримку профільним компаніям, які займаються тільки аграрним бізнесом, а не будь-кому, для кого це 10-та справа… Ми маємо повернути дотацію «за голову» (утримання ВРХ). 1,5—2 тисячі гривень на рік для підтримки стада — це суттєва підтримка. Ми повинні нарешті зупинити скорочення молочного поголів’я! До того ж маємо відшкодувати сільгоспвиробникам та кооперативам втрати від надзвичайних ситуацій природного характеру (загибель тварин, посівів, насаджень)», — вважає член Аграрного комітету Верховної Ради, нардеп від партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Сергій Лабазюк.

Депутат уже подав відповідні правки до законопроекту № 3295 про підтримку сільського господарства. Це той мінімум, який необхідний хоча б для того, щоб утриматися на плаву. Після цього будуть потрібні наступні кроки. Поки що уряд не робить навіть цього, і аграрії б’ють на сполох. Багато хто з них опинився на межі фізичного виживання, і це не лише їхня проблема. Оскільки, повторимо, підтримка агропромислового комлексу є питанням національної продовольчої безпеки. А проект Державного бюджету наразі не розв’язує проблем галузі, а лише загострює їх.

Вікторія ГОСТРА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 11 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Kyimxf.

calcitriol online <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25 mg tablet</a> rocaltrol 0.25mg tablet